Słowo na koniec...

Słowo na koniec roku szkolnego! :)

Slava powstała w grudniu w 2018 roku... Dość specyficzny czas, ponieważ rok szkolny trwał w pełni.

Kto otwiera szkołę językową w grudniu? Ja! :D

 

(zdjęcie z 15.12.2018 r. - Uroczyste otwarcie Slavy)

W pierwszym półroczu prowadziliśmy "tylko" zajęcia indywidualne lub w parach, nie udało się nam utworzyć zajęć grupowych. Prowadziłam zajęcia online j.chorwackiego... Od września/października 2019 roku utworzyliśmy pierwsze grupy! Grupy j.rosyjskiego, czeskiego, chorwackiego...! Jednak stacjonarnymi zajęciami cieszyliśmy się tylko do marca... zaskoczyła nas pandemia. Znów... specyficzny czas! Slava miała się rozwijać - przyciągać ludzi, którzy interesują się Słowiańszczyzną, historią, kulturą, językami... wirus pokrzyżował nam plany. Nie mogliśmy się spotykać. Byliśmy zmuszeni przenieść nasze lekcje i spotkania do świata wirtualnego... Nie wszystkim taki rodzaj nauki odpowiadał, rozumiem to. Jednak chcę PODZIĘKOWAĆ tym grupom, które mimo zmiany formy nauki pozostały w Slavie. Podziwiam Was za mobilizację i chęć do nauki w tym trudnym czasie i gratuluję zdobytych umiejętności! Mam nadzieję, że to nie koniec! Mam nadzieję, że odkryliście Slavę jako dobre miejsce do nauki, poznawania i poszerzania swoich horyzontów! Miałam i nadal mam właśnie taki zamysł Slavy.

Dziękuję wszystkim Uczniom, którzy kontynuowali naukę - dzięki Wam Slava przetrwała, również finansowo! Może nie powinnam o tym pisać? Ale to prawda... zważywszy na to, że Slava nie istnieje długo, a istnieje w specyficznych czasach, to przetrwała. I mam nadzieję na jej dalszy rozwój! Dziękuję za wszystkie recenzje, opinie na Facebooku i Google! Za każde udostępnienie postów na Facebooku, polubienia i wsparcie w prywatnych wiadomościch!

Dziękuję też lektorom za współpracę! Od początku istnienia Slavy zorganizowaliśmy wiele wykładów otwartych, prezentacji, rodzinnych warsztatów, spotkań muzycznych oraz kursów grupowych i indywidualnych online i stacjonarnych. Poprowadziłam dwukrotnie kursy j.chorwackiego w Chorwacji, w sierpniu 2019 w Omišu oraz w grudniu 2019 w Zagrzebiu! – uznaję to za sukces! (zdjęcia w naszej galerii) W trakcie pandemii zorganizowaliśmy też Pogawędki po rosyjsku i po chorwacku online! Na spotkaniach "po chorwacku" gościliśmy też Chorwatkę Sandrę Pavuna ze szkoły językowej PAVUNA w Zagrzebiu To było nowe online doświadczenie - bardzo inspirujące! 

W szczególności dziękuję mojemu Mężowi i Córce, bez ich wsparcia i dobrej, życiowej organizacji, nie prowadziłabym firmy ;) Szczególnie wesoło było na Muzycznych lekcjach j.chorwackiego, gdzie razem prezentowaliśmy chorwackie pieśni! :)

Dziękuję wszystkim moim Uczniom z j.chorwackiego – dziękuję Wam za każdą naszą lekcję, za nasze relacje, rozmowy, czasem te bardziej życiowe niż podręcznikowe :) Każdego z Was podziwiam i cenię za to, że robicie to, co kochacie – rozwijacie swoją pasję i miłość do języka chorwackiego i Chorwacji. Dziękuję Wam za zrozumienie, bo czasami na drugim planie pojawiła się moja córka (mistrz drugiego planu, mówiący nieśmiało: bok, bok! :)) W tym szczególnym czasie niechodzenia do przedszkola, musieliśmy się odnaleźć i sobie poradzić. Udało się :) 

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w dodatkowych lekcjach online zorganizowanych w czasie pandemii! Lekcje online otwierają nas na cały świat! :) 

W tym czasie starałam się rozwijać Slavę na tyle ile potrafię i mogę. Uczstniczyłam w e-Kongresie Językowym Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE „Communication First!". Postawiłam na swój rozwój językowy – zapisałam się na kurs j.chorwackiego do szkoły językowej w Zagrzebiu PAVUNA, konwersacje z Sandrą Pavuna (moją chorwacką przyjaciółką) dodały mi motywacji!  Wzięłam udział również w online wykładach prowadzonych przez Sandrę na temat regionów Chorwacji, tradycji i kultury chorwackiej. Skorzystałam z konsultacji z Katarzyną Kowalską (freelancer/Wirtualna Asystentka/przedsiębiorca - działająca na rynku kilka lat - POLECAM!). Kasia jest też moją uczennicą na kursie j.chorwackiego, ale tym razem to ja byłam uczniem! :)

Stworzyłam plan działania na nowy rok szkolny! Jestem gotowa! :) Slava jest gotowa!

A w domu i ogórdku działaliśmy, aby spędzać czas kreatywnie!  

Odkryłam też radość ze wspólnego przebywania w ogródku! :) Kiedy nie można było wyjść gdzieś dalej, zabraliśmy się do stworzenia przestrzeni przy domu :) I tak o to powstał warzywnik! :):)

 

na początku było tak.... 
   
 
a trochę później już było tak... :)
 
Z jednej strony, to był ciężki czas, a z drugiej... owocny i warzywny! :)
 
Zapraszam do Slavy!
Do Slavy online i do Slavy stacjonarnej w Gdyni!
Mam nadzieję, że od września zajęcia "na żywo" będą możliwe... Nauka online jest możliwa przez cały czas! :)

Teraz jest czas na ładowanie baterii! :)

Życzę wszystkim spokojnych, udanych i zdrowych wakacji! :)

Pozdrawiam,

Agnieszka Nikrant