Poljaci vs. Hrvati

Kakvi su Poljaci?... Jesu li Poljaci slični Hrvatima?

Jacy są Polacy?... Czy Polacy są podobni do Chorwatów?
 
 
Sandra napisała o przesądach, powiedzeniach i cechach Chorwatów.. ja skupię się na tym, co nas łączy z braćmi Słowianami i czego powinniśmy się od nich nauczyć...

Zacznę od nauki:

1. Zwolnijmy tempo życia!
Wiem, wiem... łatwo mówić. Wiadomo, że każdy ma mnóstwo obowiązków w pracy, w domu..zawsze brakuje nam czasu. Spójrzmy na Chorwatów! Aż dziw, że spokojnie piją w kawiarni kawę...a przecież też chodzą do pracy i mają obowiązki.

2. Cieszmy się słońcem!
Wiem... Chorwaci mają go dużo więcej... Ale cieszmy się zatem tą naszą odrobiną słońca i wyjdźmy na spacer. Nie zapomnijmy wypić kawy po drodze;)

3. Śmiejmy się!
Też wiem... Na co dzień mamy dużo zmartwień, kłopotów, problemów...ale Carpe Diem! Cieszmy się chwilą! Każdy, codziennie, może odkrywać swoje małe szczęścia! A jak już cieszymy się słońcem i pijemy kawę to jest przyjemniej :) Zauważcie, że w kawiarniach w Chorwacji zawsze jest radośnie! Chorwaci są przy tym głośni, i bardzo dobrze! Ponoć głośny śmiech dotlenia mózg i usprawnia pracę jelit....;)

4. Bądźmy mili i serdeczni!

Chorwaci to niezwykle radosny i sympatyczny naród. Tam zawsze można "zagadać" obcą osobę i miło rozmawiać. A gdyby tak u nas powiedzieć zwykłe "Dzień dobry" sąsiadowi z bloku obok?

5. Chwalić swoje! 

Chorwaci są bardzo dumni z ich morza, gór, równin.. Polecają swoje produkty, są zadowoleni i zakochani w swojej kuchni. Kochają swoją ojczyznę! My nie mamy się czego wstydzić. Mamy bardzo wiele pięknych miast, wsi, góry, morze... I nie chodzi teraz o to, żeby się ścigać, który kraj jest lepszy, ale o docenienie i promowanie tego, co mamy! Zakochajmy się w Polsce!
 
Tylko 5 punktów, albo aż 5! Nie twierdzę, że wszyscy Polacy są niemili, mrukliwi, wiecznie niezadowoleni... nie wszyscy! Tak samo, nie każdy Chorwat jest nieustannie uśmiechnięty. Tak się nie da ;) 
Myślę jedynie, że naprawdę byłoby piękniej, gdybyśmy byli bardziej otwarci na drugiego człowieka, z całą serdecznością i szacunkiem.. 
 
A co nas łączy z Chorwatami?
 
MIŁOŚĆ DO CHORWACJI!!! :)